سرد ایران کارگر کارگری کارگران آتش نشانی

سرد: ایران کارگر کارگری کارگران آتش نشانی اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی فشار به دلار از 5 جناح

پنج عامل قیمت دلار را تا آستانه مرز 3 هزار و 800 تومان اوج بردند. به گفته فعالان، زیاد کردن قیمت حواله درهم، ورود سکه بازان به بازار، خرید ارز به وسیله خالی فرو

فشار به دلار از 5 جناح

فشار به دلار از 5 جناح

عبارات مهم : بازار

پنج عامل قیمت دلار را تا آستانه مرز 3 هزار و 800 تومان اوج بردند. به گفته فعالان، زیاد کردن قیمت حواله درهم، ورود سکه بازان به بازار، خرید ارز به وسیله خالی فروش ها، کم کردن سطح عرضه و صحبت های مدیر جمهوری آمریکا اطراف برجام، علت پیشروی قیمت بود. فشارهای قیمتی از 5 جناح موجب شد بالاترین قیمت بعد از تعطیلات نوروز به ثبت برسد. کارشناسان اعتقاد دارند، ورود دلار به سطح تازه وقت خوبی را فراهم می آورد که سیاست گذار پتانسیل افزایشی قیمت را مدیریت کند.

روز چهارشنبه، قیمت دلار از 5 جناح جنبش شد تا یک رکورد تازه در بازار ارز به ثبت برسد. در پنجمین روز هفته، شاخص بازار ارز با 20 تومان زیاد کردن به قیمت 3 هزار و 797 تومان رسید. آخرین بار دلار در تاریخ 26 اردیبهشت چنین رشدی را به ثبت رسانده بود. به گفته فعالان، زیاد کردن قیمت حواله درهم، ورود سکه بازان به بازار ارز، تهیه ارز از سوی خالی فروش ها، کم کردن سطح عرضه و بیانات مدیر جمهور آمریکا راجع به برجام از جمله عواملی بودند که منجر به زیاد کردن قیمت دلار شدند. روز چهارشنبه، قیمت دلار در معاملات فردایی حتی از مرز 3 هزار و 800 تومان عبور کرد. در واقع، در روزی که انتظار نمی رفت قیمت دلار نوسان زیادی را تجربه کند، به یکباره ترکیب عوامل افزایشی پیش گفته زمینه رشد این ارز به بالاترین سطح بعد از تعطیلات نوروز را فراهم آوردند.

فشار به دلار از 5 جناح

فرصت سیاست گذار

عده ای از کارشناسان اعتقاد دارند، ورود دلار به سطح تازه وقت خوبی خواهد بود که سیاست گذار بخشی از پتانسیل افزایشی قیمت را مدیریت کند. در این مسیر پیشنهاد شده است است که بازارساز به جای اینکه تلاش کند با عرضه ارز، قیمت را به سطح قبلی بازگرداند، در دامنه تازه اقدام به بازارسازی کند. در واقع، سیاست گذار در این استراتژی با عرضه ارز، قیمت را تحت فشار قرار نمی دهد و اجازه خواهد داد که قیمت در کانال 3 هزار و 800 تومان گردش کند. این عمل موجب می شود که پتانسیل افزایشی که از گذشته جمع شده است هست، به صورت آهسته تخلیه شود و بازارساز، زیاد انرژی خود را وقف مدیریت دامنه نوسانات کند. به گفته شماری از کارشناسان با توجه به آنکه فصل تقاضا نیز در بازار نزدیک هست، اصرار بر کم کردن قیمت هزینه هایی را در برخواهد داشت. در برابر این گروه، عده ای اعتقاد دارند با عبور دلار از سطح 3هزار و 800 تومان، بازارساز نیاز است که زیاد در بازار فعالیت کند و اوضاع قیمت را رصد کند؛ این عده باور دارند که با شکست یک مرز انتظارات افزایشی در بازار فعال تر می شوند و قیمت ممکن است تحت تاثیر جوهای روانی ایجاد شده است به سوی مرزهای بالاتر حرکت کند. این دو نظر هر کدام از زوایه ای قابل قبول و صحیح هستند، ولی باید در نظر گرفت، با توجه به هوا که در بازار وجود دارد، عوض کردن کانال قیمت دلار به هرحال صورت خواهد گرفت و وقوع آن ناگزیر هست. با این حال، وقت این اتفاق هنوز مشخص نیست.

پنج عامل قیمت دلار را تا آستانه مرز 3 هزار و 800 تومان اوج بردند. به گفته فعالان، زیاد کردن قیمت حواله درهم، ورود سکه بازان به بازار، خرید ارز به وسیله خالی فرو

آنچه مسلم هست، در صورتی که قیمت دلار مدیریت شود و به صورت ارادی و با مدیریت بازارساز کانال شکنی کند، بهتر است از آنکه تحت تاثیر شوک های آنی دچار تکان و نوسان شود. کارشناسان به بازارساز هشدار می دهند، اگر با توجه به تحولات و متغیرهای کلان اقتصادی در قیمت گذاری ارز انعطاف پذیری نشان ندهد، قیمت دچار شوک خواهد شد. این در حالی است که بازارساز با مدیریت این عوامل می تواند پتانسیل تورمی که در بازار وجود دارد، را تخلیه کند.

به گفته بعضی تحلیلگران ارزی، تحولات رشد نقدینگی، روند تورم، اختلاف تورم داخلی و خارجی و احیای بخشی از تقاضا در بازار ارز بخشی از عوامل واقعی هستند که پتانسیل زیاد کردن قیمت را در بازار ایجاد می کنند. با توجه به این عوامل، بازارساز می تواند با دوری از سیاست فشار بر قیمت که معمولا با زیاد کردن عرضه ارز صورت می گیرد، نوسانات را مدیریت کند. کارشناسان اعتقاد دارند با توجه به پتانسیلی که در بازار وجود دارد، بازارساز بهتر است با واقعیت ها روبه رو شود و از فشارها و بیانات ذهنی و فانتزی که تاکید بر زیاد کردن عرضه و فشار بر قیمت دارد، دوری گزیند.

فشار به دلار از 5 جناح

اخبار اقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | سیاست | مدیریت | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs